Nadmierne wypadanie włosów to niestety coraz częstszy problem. Próbując sobie z nim poradzić, stosujemy sztuczne specyfiki, które powodują więcej szkód niż pożytku. Czasami warto wrócić do natury i czerpać z tego co ma najlepsze do zaoferowania, a na wzmocnienie włosów najlepsze mogą okazać się naturalne sposoby czyli zioła.
Zioła mają niezwykłe właściwości, o których często zapominamy. Mogą skutecznie wzmocnić włosy, stymulować ich porost, a także zapobiegać ich wypadaniu. Stosowane mogą być na wiele różnych sposobów, chociażby jako wcierka do włosów.
Gdzie możemy zatem dostać te zioła? Odpowiedź może okazać się prostsze niż zakładamy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby wybrać się do miejsc, gdzie naturalnie występują i korzystać ze świeżych ziół, jednak nie jest to konieczność. Obecnie do naszej dyspozycji jest wiele tabletek na porost włosów, które w swoim składzie zawierają owe zioła. Lista najlepszych tabletek znajduje się tutaj: Najlepsze tabletki na porost włosów.
Jakie zioła na włosy są warte stosowania i czym się kierować przy wyborze?
Zioła na wzmocnienie włosów mają różne właściwości. Możemy je porównać do różnego rodzaju szamponów – część jest przeznaczona do dogłębnego oczyszczania skóry głowy, inne zaś skupiają się na jej nawilżeniu. Podobnie jest z ziołami – każde z nich posiada swoje oddzielne właściwości, które mogą wspierać nasze włosy na wielu płaszczyznach. Dlatego jeżeli chcemy dokonać odpowiedniego wyboru, musimy kierować się naszymi indywidualnymi potrzebami. Główne korzyści jakie możemy uzyskać to:
- Zwalczenie łupieżu
- Poprawa ukrwienia skóry głowy co pozytywnie wpływa na kondycję włosów
- Stymulacja porostu włosów oraz zapobieganie ich wypadaniu
- Wzmocnienie cebulki włosów
- Dostarczenie substancji odżywczych
- Poprawa struktury włosa
Najlepsze zioła na wypadanie i porost włosów warto stosować:
Pokrzywa – Pokrzywa na włosy stosowana jest z powodzeniem od wieków. Roślina ta zawiera duże ilości krzemionki, która jest wykorzystywana przez organizm do naprawy tkanek łącznych. Dodatkowo zawiera wiele witamin i minerałów, takich jak fosfor, magnez, potas. Poprawia ogólną kondycję włosów i paznokci. Ma właściwości antyoksydacyjne.
Skrzyp polny – Od wieków jest stosowany w leczeniu chorób zapalnych, takich jak astma, zapalenie oskrzeli, reumatoidalne zapalenie stawów, podagra, zapalenie pęcherza moczowego i egzema. Jednym z najbardziej popularnych zastosowań tego zioła jest promowanie wzrostu włosów, ponieważ zawiera krzemionkę, która jest znana jako niezbędna do zdrowego wzrostu włosów.
Kozieradka pospolita – Kozieradka to zioło, które od wieków jest używane do promowania wzrostu włosów. Zawiera ona hormon podobny do estrogenu, który wzmacnia cebulki włosowe i zwiększa przepływ krwi do skóry głowy. Dodatkowo jest pomocna w zwalczaniu łupieżu i nadmiernego przetłuszczania skóry głowy.
Łopian – Łopian ma wiele korzyści dla włosów. Właściwości łopianu w zakresie wzrostu włosów wynikają między innymi z wysokiej zawartości żelaza, ale także z obecności różnych witamin i innych minerałów, takich jak magnez i selen. Łagodzi objawy łuszczycy, trądziku i ma działanie oczyszczające skórę ciała, twarzy oraz skórę głowy, dzięki czemu przeciwdziała łupieżowi i przyspiesza porost włosów i pobudza mikrokrążenie. Redukuje także nadmierne przetłuszczanie.
Rozmaryn – Rozmaryn to zioło, które ma zdolność do stymulowania wzrostu włosów. Jest skutecznym przeciwutleniaczem, który zapobiega przedwczesnym uszkodzeniom komórek spowodowanym przez wolne rodniki. Zioło pomaga również w rozluźnieniu naczyń krwionośnych poprzez ich rozszerzenie, poprawiając w ten sposób krążenie krwi w skórze głowy. To poprawia aktywność mieszków włosowych i stymuluje wzrost włosów.
Liście i kora brzozy – Liście i kora brzozy są szeroko stosowane w celach leczniczych. Są one bogate w witaminy B1, B2 i B6, olejki eteryczne, fenol i taninę. Liście i kora brzozy, pobudzają krążenie krwi w skórze głowy, co spowoduje zwiększenie wzrostu włosów. Wspiera procesy gojenia. Pomaga także w przypadku łupieżu i łuszczycy.
Tymianek – Tymianek zawiera witaminy takie jak A, B3 i C, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu włosów. Tymianek poprawia ukrwienie skóry głowy, co może pomóc w regeneracji mieszków włosowych. Ogranicza przetłuszczanie włosów i co ważne, stosowany zewnętrznie może trochę przyciemnić ich kolor.
Palma sabałowa – Właściwości palmy sabałowej mają pozytywny wpływ na wzrost włosów. Dzięki temu jest ona idealnym składnikiem środków i kuracji wspomagających leczenie wypadania włosów, łysienia i łupieżu.
Korzeń żeń-szenia – Korzeń żeń-szenia jest jednym z takich ziół, które w ostatnich latach zyskały uwagę ze względu na swoje zastosowanie w leczeniu wypadania włosów. Powód, dla którego zioło to jest tak dobre dla Twoich włosów leży w jego unikalnych właściwościach, które pozwalają mu współpracować z Twoim ciałem w celu stymulowania produkcji hormonów i promowania przepływu krwi do skóry głowy. Może również potencjalnie zmniejszyć stres i chronić Cię przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami, które mogą uszkodzić komórki włosów.
Czarna rzepa – Oprócz właściwości na wzrost włosów, czarna rzepa jest również wskazana ze względu na korzyści na wypadanie włosów. Aktywne składniki mają zdolność antyoksydacyjną zdolną do zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry i redukcji zmarszczek. Zawiera niezliczoną ilość witamin, minerałów, olejków eterycznych i aminokwasów, które odżywiają komórki od wewnątrz, dostarczając im wszystkich potrzeb do naturalnej walki z wypadaniem włosów.
Tatarak zwyczajny – Korzeń tataraku od dawna jest stosowany jako środek na łysienie i łupież. Mówi się, że stymuluje on wzrost włosów poprzez pobudzenie przepływu krwi do skóry głowy. Tatarak jest dziś stosowany w wielu komercyjnych produktach przeznaczonych do poprawy zdrowia włosów. Można go znaleźć w szamponach, odżywkach i innych produktach do pielęgnacji włosów, ponieważ pobudza je do wzrostu.
Aloes – Aloes jest jedną z najpopularniejszych roślin stosowanych w kosmetykach. Stosuje się go między innymi w leczeniu chorób skóry i wypadania włosów, ponieważ zawiera dużą ilość witamin, minerałów i aminokwasów, które odżywiają i chronią skórę i włosy. Aloes ma właściwości nawilżające, które mogą sprawić, że Twoje włosy będą mniej podatne na łamanie i uszkodzenia. Regeneruje uszkodzone włosy.
Jak stosować zioła na włosy?
Zioła na wypadanie włosów można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Można używać je w formie płukanki, pić napary ziołowe, stosować suplementy diety zawierające zioła. Ostatnio są także bardzo popularne wcierki na porost włosów, które aplikujemy na skórę głowy i wmasowujemy. Są one sporządzone z wykorzystaniem ziół. Wcierki dzielimy na alkoholowe i bezalkoholowe – dla wrażliwszych skór. Można skorzystać z gotowych wcierek, lub wykonać je samemu w domu, na przykład z nasion kozieradki. Najlepiej stosować ją, gdy nie mamy w planach wychodzenia z domu, gdyż posiada intensywny zapach, jednak świetnie przeciwdziała wypadaniu włosów. Można także wykorzystać moc ziół korzystając z suplementów diety opracowanych na bazie ziół i mających na celu zahamowanie wypadania włosów. Takimi suplementami są na przykład : Profolan, Follixin lub Folisin. Suplementacja takimi preparatami ma dobroczynny wpływ na przyspieszenie wzrostu włosów i zahamowanie ich wypadania, o czym możecie przekonać się czytając ich recenzje.
Co pić na porost włosów?
Wzmacniać włosy od środka można także pijąc napary z ziół i odwary ziołowe. Aby przygotować napar ziołowy należy wykorzystać suszone zioła lub gotowe herbatki ziołowe zamknięte w torebkach i zalać je szklanką wrzącej wody. Można także świeże zioła lekko podgotować. Popularny jest także sok z aloesu lub sok z czarnej rzepy. Wykazują one świetne działanie wpływające na kondycję włosów i skóry głowy.
Jakie są częste przyczyny wypadania włosów?
Wypadanie włosów ma wiele przyczyn. Najczęstsza z nich to występowanie, szczególnie u mężczyzn, łysienia androgenowego. Jest one spowodowane zbyt dużą ilością męskich hormonów płciowych, czyli właśnie androgenów. Jednak nie bez wpływu na stan skóry głowy i włosów jest także nasz styl życia. Niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i długotrwały stres także odbijają się na wyglądzie naszych włosów. W trakcie leczenia wypadania włosów warto działać kompleksowo, wykorzystując na przykład doustny ziołowy suplement, uzupełniając jego działanie kosmetykami do mycia włosów oraz odżywki do włosów, które także zawierają zioła na wypadanie włosów, a na koniec każdego mycia zastosować wcierkę do skóry głowy. W leczeniu łysienia zioła są jednym z kluczowych składników, które gwarantują nam sukces. Najlepsze efekty na wzmocnienie i porost włosów przyniesie nam też konsekwencja w działaniu.
Czy warto stosować naturalne zioła przeciw wypadaniu włosów?
Podczas gdy konwencjonalne metody leczenia utraty włosów dają w większości efekt tymczasowy, zioła zapewniają nam holistyczne podejście do zdrowia. Nie oddziałują jedynie na wypadanie i wzrost włosów – oddziałują na cały organizm i mają dobroczynny wpływ na zdrowie całego organizmu. Zioła mają moc większą od syntetycznych wspomagaczy wzrostu włosów, a także nie odbijają się negatywnie na naszym zdrowiu – wręcz przeciwnie! Zamiast krótkotrwałych efektów wzmocnienia i przyspieszenia włosów można osiągnąć długotrwałe efekty w postaci bujnej czupryny, ale także pięknej cery, poprawy ogólnego samopoczucia, odporności oraz ogólnego stanu organizmu. Zioła mają ogromną moc i to właśnie z natury powinniśmy czerpać w pierwszej kolejności. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zastosowanie ziołowego suplementu, picie ziołowych naparów czy na stosowanie ziół na skórę głowy – systematyczne ich stosowanie zawsze będzie lepsze od stosowania sztucznych składników lub poddaniu się przeszczepowi włosów.
Wszechstronna redaktorka serwisu i doświadczony trener personalny. Jej pasją jest sport i zdrowe odżywianie, które doskonale łączą się z jej wykształceniem kosmetologicznym. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, po czym zdobywała praktyczne doświadczenie jako trener personalny. Dzięki temu posiada unikalne połączenie wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia i dbałości o urodę. Jako redaktorka, tworzy treści oparte na solidnych podstawach naukowych, które są jednocześnie przystępne dla czytelników. Jej misją jest ukazanie, jak zdrowy tryb życia może korzystnie wpłynąć na samopoczucie, zdrowie i wygląd każdej osoby.